MG 89

26 czerwca 2013

Magazyn Górski nr 89 już w sprzedaży

W sprzedaży pojawił się kolejny numer „Magazynu Górskiego” dedykowany wspinaniu.

Choć w numerze przeważają materiały związane ze wspinaniem skalnym i sportowym to na początek proponujemy fascynującą opowieść o górskim królestwie zagubionym w Himalajach, które opierało się zewnętrznym wpływom przez setki lat. Czy Królestwo Lo przetrwa? Z pewnością pozostanie w dokumentacji fotograficznej wyprawy Mustang Art&Climb Expedion.
Na wakacyjne wspinanie zabieramy Was do północnej Katalonii, gdzie przy odrobinie pomysłowości można pogodzić wspinanie w pomarańczowym wapieniu i kąpiele na śródziemnomorskich plażach Costa Brava. Zapraszamy też na wspinaczkowy festiwal na greckim Kalymnos oraz na cykl zawodów bulderowego Pucharu Polski pod tytularnym patronatem adidas Outdoor.
W numerze Wspinaczka tradycyjnie nie mogło zabraknąć tak cenionych przez Was topo. Na krótkie wypady z „Magazynem Górskim” w plecaku zapraszamy tym razem na frankoński Bärenschlucht, na Racucha dolinie Racławki oraz do krakowskiego Tyńca. Topo tynieckiego okapu jest równocześnie zapowiedzią szczegółowego przewodnika po Bramie Krakowskiej i Garbie Tenczyńskim, który już na dniach powinien pojawić się na rynku.
Podsumowujemy też działania wspinaczkowej czołówki, która w osobach Adama Ondry i Chrisa Sharmy kładzie podwaliny pod stopień 9c. Przesuwamy też krajowe rekordy. Za sprawą Mateusza Haładaja mamy już polskie prowadzenie drogi 9a/a+.
No i jeszcze jedno historyczne wydarzenie. Za nami pierwsze Mistrzostwa Polski seniorów we wspinaniu na czas na ścianie w standardzie do bicia rekordów świata. Najszybciej na 15-metrowej wystandaryzowanej konstrukcji biegali Aleksandra Rudzińska (czas: 8,76 s) i Marcin Dzieński (czas: 6,58 s). Przypomnijmy, że aktualne rekordy świata to odpowiednio: 8,33 s (kobiety) i 5,88 s (mężczyźni).
Zapraszamy do lektury.

W numerze:

Sukces Memoriału! – IV Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego

Mustang – Skała, wiatr i demony. Obszerny materiał przygotowany przez uczestników Polskiej Ekspedycji do Królestwa Lo

Sadernes – Wspin w północnej Katalonii

Magia Kalymnos

Bärenschlucht – Frankońska Dupa Słonia

Tyniec – Historia pewnego okapu

Dolina Racławki – Emocje na Racuchu

Wspinacz z klasą – kampania edukacyjna

Relacja z historycznych Mistrzostw Polski 2013 na standardzie

Golden Lunacy – Stanowisko Zarządu PZA

To nie jest czas na olimpiadę – Tomasz Poznański pisze o olimpijskich aspiracjach wspinaczki sportowej

oraz tradycyjnie: newsy, serwisy, szpej, recenzje