MG 83

20 września 2012

Letnie wydanie Magazynu Górskiego Wspinaczka

Numer poświęcony w dużej mierze zmianom na polskiej arenie wspinaczkowej. Jednym z głównych aktorów na scenie zmian w polskim wspinaniu jest w tym sezonie Łukasz Dudek, dlatego w numerze znajdziecie komentarz Łukasza do bieżących „akcji w skałach”. Jedną z tych aren zmian jest Jaskinia Mamutowa, dlatego – szczególnie mniej zorientowanym wspinaczom (a to jakieś 99% środowiska) – polecamy lekturę materiału o „Re czy może Ewolucji w Jaskini”. Być może jeszcze w tym sezonie doczekamy się w Dolinie Kluczwody nowej cyfry na Krakowskiej Skali trudności!
Do tematu postępu we wspinaczce nawiązuje pierwsza z dwóch części „Traktatu o wycenach”, w którym, mamy nadzieję, redakcja rzetelnie podeszła do historii kolejnych stopni trudności dróg skalnych na świecie i w Polsce. Materiał ten przynosi kilka sensacyjnych faktów – być może nie znanych jeszcze szerszej publiczności.
Dla złapania nieco szerszego oddechu, a konkretnie w celu zobaczenia „jak się to robi w Austrii”, zapraszamy na krótką wycieczkę do Doliny Saalach. W numerze znajdziecie także topo dwóch skał w czarnorzeckim murze Sokolego Grzbietu: Dzwonu i Wysokiej. Mimo, że ciągle jest ciepło nie zapomnijcie o przeanalizowaniu naszego krótkiego testu spodni wspinaczkowych. Życzymy inspirującej lektury!