MG 81

26 czerwca 2012

Pierwszy wiosenny numer „Wspinaczki”

Choć numer powinien być poświęcony tylko wspinaniu, nie sposób, aby tematem wiodącym nie było zimowe wejście Polaków na Gasherbrum II, którego dokonali Adam Bielecki i Janusz Gołąb podczas wyprawy PZA, będącej częścią projektu Artura Hajzera Polski Himalaizm Zimowy. Wewnątrz MG 81 znajdziecie obszerną rozmowę z Adamem i Januszem, którą przeprowadził Grzesiek Petryszak.

Na liczne prośby czytelników publikujemy uaktualniony skałoplan Słonecznych Skał w Dolinie Szklarki. Można powiedzieć, że jest to kompletny przewodnik po tym pięknym zakątku Jury Podkrakowskiej, bowiem topo skał uzupełniliśmy nie tylko o drogi, które przybyły przez ostatnie 2 lata, ale także o indeks autorów. Przy okazji zapraszam na Sprzątanie Słonecznych w dniach 26-27 maja, którym patronuje IŚW „Nasze Skały”.
A propos „Naszych Skał” w numerze znajdziecie spory materiał podsumowujący kolejny rok działalności Inicjatywy autorstwa Mariusza Biedrzyckiego.

Jako „czytadło do poduszki”, ale w sumie o sporym ciężarze historycznym – wszak dotyczy pierwszej przewędkowanej drogi VI.5 w Polsce przez Rico Malczyka – polecamy osobisty zapis Jacka Trzemżalskiego z niezwykle udanego dnia wspinaczkowego z Olim Favresse i Seanem Villanueva O’Driscoll’em w Dolinie Brzoskwinki.

W numerze nie zabrakło również półrocznego remanentu najlepszych przejść skalnych w wykonaniu Polaków. Trzeba przyznać, że sezon zaczął się niezwykle udanie, a mocne akcenty, zwłaszcza w wykonaniu Oli Taistry (8b RP, 8a+ OS), Łukasza Dudka (9a RP) i Mateusza Haładaja (8b/b+ OS), są świetną prognozą na resztę roku.

Zapraszamy do lektury.