MG 79

05 kwietnia 2012

Wiosna w Magazynie Górskim

Po krótkiej zimowej przerwie, przed Wami pierwsze w 2012 roku wydanie Magazynu Górskiego – tradycyjnie już o tej porze z podtytułem „Wiosna”.  W MG 79 znajdziecie sporo inspiracji.

Numer rozpoczynamy rozmową z Darkiem Załuskim, który w zeszłym roku wszedł na wierzchołek najtrudniejszego ośmiotysięcznika: K2 (8611 m). Gdy składaliśmy numer, Darek przebywał znów w Karakorum – w bazie pod Gasherbrumem I. Teraz wiemy, że szczęśliwie powrócił do kraju. Podobnie rzecz się miała z członkami polskiej wyprawy na tę samą górę. Wyprawa pod kierownictwem Artura Hajzera walczyła o pierwsze zimowe wejście na GI (8068 m). Obecnie świętujemy wielki sukces polskiego himalaizmu, bo Adam Bielecki i Janusz Gołąb nie tylko zdobyli wierzchołek, ale już są już bezpieczni w domu

Tymczasem w numerze znajdziecie duży materiał właśnie z eksploracji w Karakorum, a konkretnie w grupie Batura Muztagh, przygotowany dla Was przez Piotra Pichetę. Kontynuując cykl wypraw na kontynent południowoamerykański prezentujemy obszerny materiał „Big 10 – Wielka Ekwadorska Dziesiątka” o Łańcuchu Wschodnim autorstwa Izy Sapuły i Jarka Łączki. W numerze rozpoczynamy cykl wycieczek w Pireneje Andory, będący relacją z naszych redakcyjnych zeszłorocznych wakacji. Na początek odwiedzimy Jezioro Cabana Sorda i wierzchołek Pic de la Coma de Varilles.

Kontynuujemy też cykl artykułów Konrada Tuleja „Z dzieckiem w plecaku”. Tym razem Konrad opisuje wyprawę w Kaukaz Południowy. Jagoda Łazarek zaprasza na wędrówkę w Himalaje Indyjskie do rejonu Ladakh. W wydaniu nie zabrakło także sporej dawki sprzętowej.

Tak więc tradycyjnie zapraszamy do lektury!