Magazyn Górski „Jesień”
„Oto, widzisz, znowu idzie jesień… Człowiek tylko leżałby i spał…” pisał Konstanty Ildefons Gałczyński. Ale co przystało poecie, to nie przystoi ludziom gór.
Jesień to bardzo dobra pora, by wyruszyć na górskie szlaki. I wręcz doskonała, by wędrować po trasach himalajskich trekingów. Dlatego też w numerze przedstawiamy dwie propozycje kierunków zwiedzania najwyższych gór świata. Grzegorz Petryszak zaprasza do Sikkimu, w cień świętej góry Kangczendzongi, a Marek Bytom do słynnego Parku Narodowego Sagarmatha, gdzie można dojść do stóp Mount Everestu, Lhotse i Cho Oyu.
W dziale sprzętowym koncentrujemy się również na poradach dotyczących wyposażenia na długi trekking.
Ponieważ jednak nie o samych Himalajach marzy człowiek, Iza Sapuła i Jarek Łączka zapraszają do Ameryki Południowej, gdzie w Wenezueli zwiedzali Park Narodowy Canaima, Roraimę i zdobywali Pico Bolivar.
W numerze znajdziecie także podsumowanie targów Kielce Sport-Lato 2011 i listę zdobywców tradycyjnych medali, którym serdecznie gratulujemy.
Słynna szwajcarska firma Mammut, producent sprzętu alpinistycznego, obchodzi swoje 150-lecie i z tej okazji zaproszono nas na wielkie święto w Alpach. Relację z imprezy, która odbyła się na początku sierpnia, przygotował dla Was Rafał Nowak. My przyłączamy się do jego życzeń dla szacownego Jubilata!
Szczególny numer Wspinaczki
Numer poświęcony naszemu serdecznemu koledze Pawłowi Wyrwie, który stoczył walkę z ciężką chorobą, niestety, przegraną. Jednak Paweł nie chciałby, żeby wspominać go na smutno. Mamy nadzieję, że wspomnienie Jacka Trzemżalskiego o nim nie będzie dla Was przygnębiające – bo nie takie miało być. Dziękujemy bardzo najlepszemu przyjacielowi Pawła – Marcinowi Sokołowskiemu – za udostępnienie również jego wspomnienia o Pawle.
W lipcowym wydaniu Magazynu Górskiego znajdziecie też obszerny Test Butów Wspinaczkowych, który tym razem wyszedł spod pióra naszych kolegów z serwisu Climb.pl. Nie chcieliśmy im robić konkurencji naszym własnym testem, który tradycyjnie w sezonie publikujemy w MG. I choć nie do końca zgadzamy się z niektórymi opiniami na temat poszczególnych modeli, trzeba przyznać, że ekipa Climb.pl wykonała naprawdę solidną robotę. Łatwiej jest zabrać do sklepu papier niż monitor, dlatego zdecydowaliśmy się na przedruk testu.
W numerze nie zabrakło także skałoplanu. Tym razem nieoceniony Tomek Ślusarczyk zaprasza do Ryczowa w tamtejsze Straszykowe Skały. W okolicy trwa dynamiczna akcja eksploracyjna, więc o rejonie Ryczowa z pewnością nie raz jeszcze usłyszycie.
Magazyn Górski „Lato”
W letnim wydaniu Magazynu Górskiego przeczytacie, że na Korab – najwyższy szczyt Macedonii można wejść nawet z dzieckiem w plecaku, przekonuje o tym Konrad Tulej. Krajobraz Riły miejscami podobny jest Tatrom, a miejscami Bieszczadom – warto tych podobieństw poszukać osobiście, sugerując się artykułem Grzegorza Petryszaka. Queyras to część Alp Francuskich sąsiadująca ze znacznie wyższymi Ecrins, niesłusznie nieco mniej popularna, bo pełna malowniczych krajobrazów. Kasia Nizinkiewicz zapewnia, że warto się pospieszyć i zobaczyć je na początku lata, zanim w pyskach wypędzonych na łąki krów zginie całe bogactwo alpejskich kwiatów.
Czerwiec jest też najlepszym okresem na zdobywanie Sajamy i Parinacoty w pasmie Cordillera Occidental w Boliwii. W artykule Izy Sapuły i Jarosława Łączki znajdziecie mnóstwo praktycznych informacji pomocnych w odwiedzeniu tych malowniczych terenów. A tych, którzy po zdobywaniu alpejskich czterotysięczników chcieliby nieco odpocząć, zakosztować śródziemnomorskich klimatów i obejrzeć trochę dzieł ludzkiej ręki Małgosia Gwiazdowska zaprasza do Ticino, śladami Jamesa Bonda.
W części poradnikowej piszemy tym razem, jaki sprzęt powinniśmy zabrać w Alpy. Porady doświadczonego turysty Jakuba Rybickiego uzupełniają uwagi naszego wieloletniego współpracownika, przewodnika UIAGM Marcina Kacperka.
Polecamy też rozmowę z Naczelnikiem TOPR Janem Krzysztofem na temat lawin, kursów, nart i turystyki.