Kolejne wspinaczkowe wydanie
Zapraszamy do lektury majowego wydania Magazynu Górskiego.Tradycyjnie dużo w nim praktycznych informacji i skałoplanów, które zawsze są mile widziane. Tym razem zapraszamy na wyjazd do nieodmiennie pięknej Doliny Kobylańskiej śladami nieocenionego Andrzeja Skwirczyńskiego, którego II już Memoriał odbył się niedawno w nieodległej Dolinie Będkowskiej. Drugie topo zaprasza na urozmaicone wspinanie do Mirowa.
Przede wszystkim jednak zachęcamy do lektury rozmowy z Mateuszem Haładajem. Mateusza nie trzeba szerzej przedstawiać – to jeden z naszych najlepszych wspinaczy skalnych, a rozmowa dotyczy wielu aspektów wspinania, w tym najnowszych wydarzeń ze świata skalnych zmagań na najwyższym poziomie.
W numerze nie zabrakło także akcentów humorystycznych – mam na myśli relację z zimowego tripu do „słonecznej” Hiszpanii, autorstwa naszego redakcyjnego kolegi Adama Karpierza. Jego pełną ekspresji wersję wydarzeń uzupełniliśmy o wymiar bardzo praktyczny w postaci aktualnego topo po słynnej katalońskiej miejscówce Santa Linya.
W numerze przedstawiamy także pierwszą część testu spodni wspinaczkowych, bowiem bez tej części wspinaczkowego ekwipunku po prostu nie można się obejść. Nie zabrakło także relacji z zawodów oraz serwisu z bieżących ambitnych dokonań w skalnej walce z grawitacją i własną słabością.
Do zobaczenia w skałach!
Spotkanie z Yvonem Chouinardem zorganizowane przez MayFly
20 czerwca (poniedziałek) na Uniwersytecie Warszawskim Marek Kamiński i Krzysztof Wielicki poprowadzą spotkanie z jednym z największych według magazynu Fortune przedsiębiorców branży outdoorowej, z zamiłowania alpinistą, surferem i działaczem na rzecz środowiska – Yvonem Chouinardem. Chouinard przyjeżdża na premierę swojej książki „Dajcie im popływać” oraz filmu inspirowanego jego podróżą „180 stopni na południe”. Spotkanie na Uniwersytecie rozpocznie się o godz. 17.00, po spotkaniu odbędzie się konferencja prasowa. O godz. 20.00 zapraszamy wszystkich gości na otwarte bezpłatne kino pod żaglami, organizowane na nadwiślańskiej barce RiverClub (400 m od mostu Śląsko-Dąbrowskiego, na wysokości Starówki) – odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „180 stopni na południe”, będzie to także doskonała okazja, aby zdobyć autograf od Chouinarda i zamienić z nim kilka słów. Do tańca przygrywać będzie kolektyw Ugly Casanova założony przez członka zespołu Modest Mouse – niestety z płyty a nie na żywo, ale za to głośno i z Waszym przytupem. Wstęp wolny.
Czy Bill Gates, Lee Iacocca i Donald Trump chcieli zostać miliarderami? Yvon Chouinard, właściciel firmy odzieżowej Patagonia, marzył jako dziecko o zawodzie trapera. Jego życie potoczyło się jednak inną drogą. Pod koniec lat 50. zaczął sprzedawać z bagażnika samochodu własnoręcznie wykute haki do wspinaczki. Siedem lat później wydrukował pierwszy katalog wysyłkowy na kartce A4, a dzisiaj jest właścicielem firmy z ekskluzywną odzieżą sportową i obrotami rzędu 350 mln dolarów rocznie, nazywaną przez złośliwych Patagucci. Z Guccim na pewno ma tyle wspólnego, że jej historyczne kolekcje osiągają zawrotne ceny na aukcjach. Sam Chouinard uważa się przede wszystkim za surfera, alpinistę i działacza na rzecz środowiska, a dopiero później przedsiębiorcę.
Film „180 stopni na południe” to niewątpliwie film drogi, odtworzenie epokowej podróży Yvona Chouinarda, założyciela Patagoni i Douga Tompkinsa, twórcy North Face’a w 1968 , której celem był wulkaniczny szczyt Cerro Corcovado w Ameryce Południowej. Tym razem obaj nestorzy są dobrymi duchami wyprawy, a jej właściwym bohaterem jest dwudziestokilkuletni współczesny hippis Jeff Johnson, alpinista, surfer, który wraz z napotkaną na Wyspie Wielkanocnej Makohe wyrusza śladami swoich idoli. Wyprawa do Corcovado szybko przeradza się w poemat dygresyjny; wymuszony postój na Wyspie Wielkanocnej jest pretekstem do spojrzenia na los i historię małych społeczności w zderzeniu z cywilizacją, a napotkani Chouinard i Tompkins pokazują jak godzić potrzeby tejże cywilizacji z ochroną środowiska. „Uczysz nie tego, co udało ci się osiągnąć, ale w jaki sposób” – mówi właściciel Patagonii, który nawiasem mówiąc na szczyt Corcovado się nie wspiął. Read more …
Kwietniowa Wspinaczka
Z prawdziwą przyjemnością przedstawiamy Wam kolejne wydanie Magazynu Górskiego – Wspinaczka. Sezon już w pełni i na razie (odpukać) zaczął on się o wiele lepiej niż zeszłoroczny. W zimie nie było dużo śniegu, dlatego skały nie są przesiąknięte wodą i dzięki temu jest o wiele bardziej sucho. Mamy nadzieję, że taka „bardziej sucha” pogoda będzie nam towarzyszyła przez większość sezonu.
Tymczasem zanim pojedziecie w skały, możecie poczytać o wizycie najlepszego wspinacza skalnego na świecie – Adama Ondry – w Jaskini Mamutowej w Dolinie Kluczwody. To historyczne wydarzenie miało miejsce w mroźny zimowy dzień, ale miejmy nadzieję, że to nie była ostatnia wizyta słynnego Adama w naszym kraju. Lista dokonań sympatycznego Czecha na starcie sezonu jest powalająca…
W numerze publikujemy także rozszerzoną relację z tripu baskijskich braci Pou – „Hardest Of The Alps”. Relację uzupełnia ciekawy wywiad z Ikerem Pou. O poczucie humoru prosimy podczas lektury „materiałów szkoleniowych MG” pod tytułem „Jak Nie Być Leszczem”. W byciu leszczem nie ma nic złego – autor tekstu sam o tym wie najlepiej – ale może warto się wreszcie poprawić?
W numerze nie zabrakło także skałoplanów, a także raportu z bieżącej pracy Naszych Skał, w którą Magazyn Górski jest mocno zaangażowany.