
Miejsca z piekła rodem – czyli o poszukiwaniu najgłębszego miejsca na Ziemi
Dwadzieścia lat po zimnej wojnie James M. Tabor z zacięciem korespondenta wojennego relacjonuje wyścig do wnętrza Ziemi w jednej z najlepszych książek poświęconych wyprawom speleologicznym o znamiennym tytule „Po omacku”. Bohaterowie książki — Amerykanin Bill Stone i Ukrainiec Aleksander Klimczuk — większą część zawodowego życia poświęcili odkryciu najgłębszej jaskini. Sam wyścig jest zarówno mozolną podróżą w głąb znanego nam świata, dosłownym odkopywaniem kolejnego metra zawalonych korytarzy, jak i zapierającą dech w piersiach jazdą w dół niebotycznych studni. W tle rozpadają się związki, giną ludzie, rozpoczynają się i kończą wojny. Pozostaje obsesyjne wręcz pragnienie bycia pierwszym na dnie świata. Mylili się zwolennicy teorii płaskiej Ziemi i mylili się ci, którzy przedwcześnie opłakiwali zmierzch epoki odkrywców. Wraz z nadejściem trzeciego milenium stało się jasne, że jeszcze jedno miejsce czeka na swoich odkrywców: najgłębsza jaskinia na Ziemi. Superjaskinia. Jedyne na świecie wydanie z przedmowami Aleksandra Klimczuka, Macieja Kuczyńskiego, Billa Stone’a i mapą obu systemów Cheve oraz Krubery.
Wyprawa do wnętrza ziemi DVD
Unikalne materiały filmowe składające się na ponad dwie godziny czystej speleologii z najgłębszej znanej ludzkości jaskini. W 2003 r. wyprawa Denisa Prowałowa i Cavexu pogłębiła Kruberę do 1 710 metrów. Rok później Jurij Kasjan, Emil Wasz i Katja Miedwiediewa stanęli na dnie świata poniżej granicy 2 000 metrów. Film z udziałem Olega Klimczuka o wyprawie do Krubery sąsiaduje z ponad godzinnym materiałem Marcusa Taylora obrazującym wysiłki jego ojca – Aleksandra Klimczuka w tej jaskini. Ojciec i syn do dzisiaj nie rozmawiają ze sobą.
więcej na www.360stopni.org
I znowu wiosna!
Rok 2011 na zawsze przejdzie do historii światowego alpinizmu. 2 lutego Simone Moro, Denis Urubko i Cory Richards weszli na szczyt Gasherbruma II (8035 m) – pierwszy wierzchołek ośmiotysięczny w Karakorum zdobyty zimą! Idąc w ślady najlepszych polskich tradycji zimowego himalaizmu udowodnili, że 17 wcześniejszych zimowych wypraw w Karakorum nie poszło na marne i że zimowe wspinanie w górach najwyższych to nie tylko fanaberia nieokrzesanych Polaków, ale prawdziwe wyzwanie dla najlepszych alpinistów świata. Nie mogło być inaczej – głównym tematem numeru jest właśnie zimowa wyprawa teamu The North Face na G2, uzupełniona o rozmowę z kierownikiem wyprawy – Simone Moro.
Jako że numer ten jest już wiosennym, zachęcamy do rozruszania kości i poszukania inspiracji do górskiej aktywności. Przeczytacie w nim o wyprawie do Kirgistanu i zdobywaniu dziewiczych szczytów w pasmie Kakshaal Too. Odwiedzicie Tuszetię i Swanecję leżące w Gruzji, w malowniczym Kaukazie. Wyruszycie do Boliwii, by zachwycić się Królewską Kordylierą. Możecie też naocznie przekonać się, że małe dziecko nie oznacza końca wspólnej górskiej aktywności – zobaczcie, jak mały Mikołaj zdobywał Olimp u taty na plecach.
Tematykę sprzętową postanowiliśmy w tym sezonie ująć nieco inaczej niż dotychczas. Będziemy Wam radzić, jaki sprzęt jest odpowiedni do różnych rodzajów górskiej aktywności. W tym numerze rozpoczynamy od najbliższych nam gór i odpowiadamy na pytanie, co zabrać w Tatry.
Zapraszamy do lektury!
Maleńki jubileusz na koniec sezonu
Tak się złożyło, że ostatni w tym sezonie numer SKI jest numerem już 50, za nami ponad 10 lat spotkań z Czytelnikami.
Znajdziecie w nim między innymi krótką relację z Mistrzostw Świata w Garmisch-Partenkirchen, które mieliśmy przyjemność śledzić także z trybuny na miejscu. Niezawodny Tomek Osuchowski pokusił się o podsumowanie trendów w sprzęcie, które będą obowiązywać w następnym sezonie.
Tymczasem zanim skończy się sezon zapoznajcie się z testem akcesoriów narciarskich – kasków, gogli i rękawic. Tradycyjnie nie traktujcie go jako walki poszczególnych producentów o palmę pierwszeństwa, a raczej jako podpowiedź, jakiej oferty można się spodziewać na rynku.
Nie zapomnieliśmy o stacjach narciarskich: w numerze sporo miejsca zajmują nowości ze Słowacji i opis jednej z naszych ulubionych miejscówek: St. Moritz. We włoskie Apeniny zapraszamy Was wraz ze zwycięzcą konkursu firmy Icebreaker.
Także miłośnicy prawdziwie górskich przygód i fani wędrówek na nartach znajdą coś dla siebie. Obie te tematyki poruszają materiały o trudnych zjazdach w okolicach Chamonix i o wyprawie na Spitsbergen.